28 grudnia 2010

Baadasssss! (2003)


Baadasssss! (2003)
reżyseria: Mario Van Peebles
scenariusz: Mario Van Peebles, Dennis Haggerty
muzyka: Tyler Bates
czas trwania: 108 min


W dzisiejszym przeglądzie przyjrzymy się filmowi Mario Van Peebles'a opowiadającemu o powstaniu filmu "Sweet Sweetback Baadasssss Song" stworzonego przez jego ojca - Melvina Van Peebles'a. Oparty na faktach film pokazuje od początku do końca zmagania Melvina podczas kręcenia swojego filmu. "Baadasssss!" bardzo pozytywnie mnie zaskoczył, gorąco polecam obejrzeć po wcześniejszym obejrzeniu "Sweetback'a". Mario pokazał wszystkie trudności przez jakie przechodził jego ojciec a było ich całkiem sporo. Film wzbudza ogromny szacunek dla Melvina za jego wytrwałość i walkę w dążeniu do celu. Oglądając "Sweetback'a" nie wpadłbym na to w jakich okolicznościach i warunkach był nakręcony, dopiero hołd złożony swojemu ojcu przez Maria pokazuje całą prawdę. Mario nie zapomniał również o sobie i w filmie pokazał przez co sam przechodził podczas kręcenia "Sweetback'a", w którym przecież sam grał.

Mario Van Peebles jako młody Sweetback
Nie będę się rozpisywał na temat fabuły filmu ponieważ chcąc nie chcąc mówiłem o niej w artykule o filmie "Sweetback". O kilku ciekawych rzeczach dotyczących filmu jednak powiem. Mario Van Peebles pokazał w filmie jak Afroamerykanie byli uciemiężani nie tylko w codziennym życiu ale również w świecie filmu. Wspomniane są filmy w których Hollywood pokazuje swój rasizm o czym na co dzień człowiek nie zdaje sobie sprawy oglądając stare filmy bo o tych tu mowa.

W filmie zagrały dzieci Mario Van Peebles'a: Maya i Mandela, a ponadto jego siostra Megan, z którą zagrał w "Sweetback'u" role dzieci zagadujących policjanta. Z innych ciekawych postaci, w filmie Maria wystąpił Adam West, który znany jest z głosu użyczonemu burmistrzowi o tym samym nazwisku z serialu "Family Guy" (trudno go nie poznać) oraz Terry Crews znany z reklam Old Spice...

W filmie dużo się dzieje więc polecam go po prostu obejrzeć ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz