24 października 2011

Adiós Amigo (1976)


Adiós Amigo (1975)
reżyseria: Fred Williamson
scenariusz: Fred Williamson
muzyka: Infernal Blues Machine
czas trwania: 87 min

Jeśli widzieliście film "Boss Nigger" z udziałem Freda Williamsona i spodobał się Wam to... nie oglądajcie tego filmu... "Adios Amigo" teoretycznie nie odbiega od Czarnego Bossa chociażby z tego względu, że był nagrywany w tym samym miejscu! Wzrok przykuwa charakterystyczne biuro szeryfa, które w obu filmach przewija się nie raz. Również głównym bohaterem filmu jest Fred Williamson, mało tego lenistwo spowodowało, że Williamson zagrał w tym samym kostiumie...

Czym różni się więc Czarny Boss od "Adiós Amigo"? Ano m.in. tym, że współtowarzysza Williamsona zagrał Richard Pryor wielce znany chyba wszystkim komik. Pryor jest najpozytywniejszym aspektem całego filmu ponieważ reszta pozostawia wiele do życzenia... Fred Williamson w tym filmie nie pokazał klasy jak to było w przypadku "Boss Nigger". Fabuła filmu opiera się na podróży dwóch rewolwerowców: Bena (Fred Williamson) i Sama (Richard Pryor). Do pierwszego ich spotkania doszło kiedy Ben był transportowany jako skazaniec. Sam, który akurat chciał obrabować dyliżans przewożący Bena okazał łaskę swojemu czarnoskóremu bratu i uwolnił go pozostawiając go jednak w głębokim stepie. Kolejne spotkania dwóch panów okazały się mało przyjemne dla Bena. Sam był sprytnym złodziejaszkiem, który dużo kombinował by wyrolować naiwniaków, których spotykał. Niestety często przypadkową ofiarą jego poczynań był Ben, który nie raz wpadł przez Sama w tarapaty.

I tak właśnie toczy się akcja filmu. Wszystko ładnie pięknie ale ile razy Sam i Ben mogą przypadkowo na siebie wpadać, rozjeżdżać w swoje strony, by po chwili znów na siebie przypadkiem wpaść? Gdyby fabuła poszła w trochę innym kierunku, film by dużo zyskał. Tak czy siak, kunszt aktorski Richarda Pryora bardzo mi się spodobał więc chociażby ze względu na niego warto przy jakieś okazji obejrzeć ten film.

Muzyka:
  1. Adios Amigo
  2. Needing You (Wanting You, Loving You)
  3. When You Move You Lose
  4. Ju Ju
  5. Never Turn Your Back On A Friend
  6. When Loves Calls Your Name
  7. Write Me A Letter
  8. Ain't That Love
  9. I Can Make It But It Would Be Easier With Love

Ciekawostki:
- tekst Richarda Pryora był w większości improwizowany
- brytyjska nazwa filmu to "No sweat" (czyli dosłownie: "Nie parówka" ;) )

Film: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz