Dzięki uprzejmości użytkownika Romy mogę z Wami podzielić się informacją o projekcji filmu "Blacula" która odbędzie się 17 maja w kinie Światowid w Katowicach w ramach 14. Festiwalu Filmów Kultowych. Film będzie wyświetlony z kategorii Najgorsze filmy świata ;)
Więcej informacji znajdziecie na stronie www.filmykultowe.pl
29 kwietnia 2011
27 kwietnia 2011
40 lat Sweet Sweetback's Baadasssss Song!
23 kwietnia bieżącego roku minęła 40 rocznica premiery filmu "Sweet Sweetback's Baadasssss Song". Z tej okazji zamieszczam na blogu wywiad z Melvinem Van Peebles'em przeprowadzony przez National Visionary Leadership Project (NVLP)
24 kwietnia 2011
Hammer (1972)
Hammer (1972)
reżyseria: Bruce D. Clark
scenariusz: Charles Eric Johnson
muzyka: Solomon Burke
czas trwania: 92 min
"Hammer" to kolejny film z udziałem gwiazdy blaxploitation - Freda Williamsona. Tym razem wcielił się w rolę boksera, który szybko piął się po drabinie kariery.
Wszystko zaczyna się gdy B.J. Hammer bierze udział w bójce w doku, w którym pracuje. Jego predyspozycje zostają zauważone dzięki czemu szybko wszedł na drogę kariery. Jednak krąg, w którym się znalazł okazał się mieć dużo wspólnego ze światem przestępczym. W niewyjaśnionych okolicznościach giną inni bokserzy z jego otoczenia. Hammer uświadamia sobie, że jego też nie czeka najlepszy los. Wraz z policyjnym detektywem starają się zgładzić Brennera (William Smith), który odpowiada za zbrodnie w otoczeniu Hammera.
Film pomimo swojej sławy w gatunku blaxploitation jak dla mnie rewelacyjny nie jest. Ratuje go jednak obsada, w której znaleźli się znani z gatunku D'Urville Martin oraz Vonetta McGee.
FILM (cały)
23 kwietnia 2011
J.D.'s Revenge (1976)
J.D.'s Revenge (1976)
reżyseria: Arthur Marks
scenariusz: Jaison Starkes
muzyka: Robert Prince
czas trwania: 95 min
"J.D.'s Revenge" to dobrze wyglądający thriller z rewelacyjną grą aktorską Glynn'a Turman'a, który wcielił się w rolę studenta prawa oraz taksówkarza - Isaaca.
Podstawą wydarzeń, które toczą się w filmie są wydarzenia z roku 1942 kiedy to niejaki J.D. Walker zostaje wrobiony w morderstwo swojej siostry a następnie zamordowany. Najwyraźniej dusza J.D. Walkera nie zaznała spokoju ponieważ powróciła by się zemścić. Do "powrotu" duszy Walkera dochodzi gdy Isaac wybiera się wraz ze swoją partnerką świętować rocznicę swoich przyjaciół. W klubie w którym się zatrzymali miał miejsce pokaz hipnotyzerki, w którym Isaac brał udział. W trakcie pokazu Isaac doznał wizji wydarzeń z 1942.
Isaac |
Louis Gossett Jr. |
Muzycznie niestety film nie imponuje, jedyny utwór, który znalazłem zamieszczam poniżej.
Muzyka:
- I Will Never Let You Go
FILM (cały)
22 kwietnia 2011
Truck Turner (1974)
Truck Turner (1974)
reżyseria: Jonathan Kaplan
scenariusz: Oscar Williams
muzyka: Isaac Hayes
czas trwania: 91 min
"Truck Turner" to jeden z bardziej znanych filmów gatunku. Sławę temu filmowi przyniósł Isaac Hayes - główny bohater oraz twórca ścieżki dźwiękowej.
Isaac Hayes wcielił się tutaj w rolę łowcy nagród (bounty hunter). Razem ze swoim wspólnikiem - Jerrym (Alan Weeks) dostali zlecenie "zapuszkowania" alfonsa zwanego Gator (Paul Harris). Poszukiwania zakończyły się sukcesem aczkolwiek Gator zginął podczas strzelaniny.
Truck i Jerry |
Blue |
Zabicie Turnera staje się jednak nie lada wyzwaniem. Wszyscy, którzy próbowali zbliżyć się do niego - zginęli. W wyniku gonitwy za Turnerem ginie Jerry oraz kot Turnera...
Jak kończą się przygody nieustraszonego Trucka Turnera? Sprawdźcie sami ;)
Za soundtrack odpowiedzialny jest główny bohater filmu - Isaac Hayes, który popularność zdobył dzięki stworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu "Shaft".
Muzyka:
- Main Title Truck Turner
- House Of Beauty
- Blues Crib
- Driving In The Sun
- Breakthrough
- Now Were One
- The Duke
- Dorindas Party
- Pursuit Of The Pimpmobile
- We Need Each Other Girl
- A House Full Of Girls
- Hospital Shoutout
- Youre In My Arms Again
- Give It To Me
- Drinking
- The Insurance Company
- End Theme
Ciekawostki:
- w 2013 roku ma odbyć się premiera remake'u
17 kwietnia 2011
Blackenstein (1973)
Blackenstein (1973)
reżyseria: William A. Levey
scenariusz: Frank R. Saletri
muzyka: Cardella Di Milo, Lou Frohman
czas trwania: 87 min
"Blackenstein" to typowy film klasy B, który powiązanie z filmami blaxploitation zawdzięcza głównie fabule, która poniekąd przypomina losy "Blaculi". Przygody Czarnego Frankensteina są jednak dużo mniej ciekawe.
Film jak każdy się domyślił nawiązuje do słynnego Frankensteina ale tylko z nazwy i wyglądu. Pomysł stworzenia takiego filmu był jak najbardziej zgodny z ramami blaxploitation aczkolwiek fabuła oraz reżyserią pozostawiają wiele do życzenia. Naszym tytułowym bohaterem jest Eddie (Joe De Sue), który jest weteranem wojennym. Jego wspaniałomyślna partnerka życiowa dr Winifred Walker (Ivory Stone) postanowiła pomóc mu w odzyskaniu kończyn, które utracił w czasie wojny. Z pomocą przychodzi jej dr Stein (John Hart), który na co dzień zajmują się innowacyjną dosyć praktyką leczniczą. Eddie został poddany terapii polegającej na wstrzykiwaniu kodu DNA pacjentowi... Ponadto dr Stein lubował się w błyskających i migocących maszynach dzięki czemu możemy podziwiać w filmie iście nieziemskie laboratorium.
W trakcie leczenia Eddiego, asystent dr Steina - Malcomb (Roosevelt Jackson) zakochuje się w Winifred. Ta odrzuca jego miłość z racji na miłość, którą obdarza Eddiego. Malcomb niepocieszony jej decyzją postanawia wyeliminować Eddiego. Podmienia więc flaszeczki z kodem DNA innego pacjenta... Eddie w wyniku zmian w kodzie DNA doznaje różnych zmian fizycznych. W tym momencie filmu w końcu zaczyna się właściwa akcja filmu (mniej więcej w połowie filmu). Eddie powoli ale skutecznie przeobraża się w Blackensteina
Eddie |
Eddie jako Blackenstein |
Wraz z przemianą Eddie stał się nieco wyższy, niezwykle silny, kuloodporny, siny na twarzy, włosy mu urosły a ręce miał cały czas wyprostowane. Hmm wizerunek jak najbardziej podobny do tego "oryginalnego" Frankensteina aczkolwiek w tym wypadku brak motywów ożywienia, zszywania itd a jedynie dożylne dawkowania kodu DNA... Tak czy owak Czarny Frankenstein postanowił być seryjnym mordercą i tak też zrobił.
Film odbiega od standardów kina blaxploitation głównie za sprawą ścieżki dźwiękowej. W tym filmie mamy do czynienia z muzyką typową dla kiczowatych horrorów. Tylko raz można posłuchać w filmie utworu soulowego w scenie w klubie. Z pośród wszystkich filmów blaxploitation, ten najmniej mnie zaciekawił. 80 minut wątpliwej akcji i jeszcze bardziej wątpliwej gry aktorskiej.
Blackenstein urywający ręke |
Ciekawostki:
- urządzenia z laboratorium to oryginalne urządzenia z filmu "Frankenstein" z 1931
06 kwietnia 2011
Wydarzenie (Warszawa)
Warszawskie KinoLab mieszczące się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprezentuje w kwietniu cykl filmów pod nazwą Afro - Ameryka. Afroamerykanie w kinie podczas, którego będzie można zobaczyć m.in. trzy filmy z gatunku blaxploitation a także kilka starszych filmów o czarnoskórej społeczności. Więcej informacji tutaj
Gorąco polecam! :)
Gorąco polecam! :)
Subskrybuj:
Posty (Atom)