07 stycznia 2011

Willie Dynamite (1974)

 
Willie Dynamite (1974)
reżyseria: Gilbert Moses
scenariusz: Ron Cutler
muzyka: J.J. Johnson
czas trwania: 102 min


Kolejny film z cyklu prostytutki, narkotyki, alfonsi i policja... W tym wypadku mamy do czynienia z alfonsem zwanym w środowisku Willie Dynamite (Roscoe Orman). Willie jest ambitnym alfonsem, który pragnie zostać numerem jeden wśród alfonsów Nowego Yorku. Jak każdy nienaganny alfons posiada bogatą kolekcje oryginalnych ciuchów, które zmienia kilka razy dziennie. Nie mogło zabraknąć również odjazdowej fury z obowiązkowym obiciem foteli w stylu pantery.Ambicje Williego by zostać najlepszym alfonsem w mieście są bardzo bliskie do zrealizowania, ma kilka najlepszych prostytutek w mieście, które działają w najlepszych i najdroższych miejscach w mieście. Szczęście opuściło jednak Williego. Opuścił on "stowarzyszenie alfonsów" gdy Ci zdecydowali połączyć siły, Willie postanowił zostać niezależny i to go zgubiło. Wszedł w konflikt z jednym z członków stowarzyszenia Bellem (Roger Robinson), który utrudniał życie Williego. Nie był on jednak jego jedynym wrogiem. Cora (Diana Sands) jako pracownik społeczny zamierzała wyciągnąć spod rąk brutalnego alfonsa dziewczynę o imieniu Pashen (Joyce Walker), która miała aspiracje by zostać kimś więcej. Cora rozpoczęła więc prywatną walkę z oziębłym alfonsem. Z pomocą przyszedł jej Robert Daniels (Thalmus Rasulala - aktor znany z filmu "Scream Blacula Scream"). Na domiar złego Willie był ciągle prześladowany i gnębiony przez dwóch policjantów, którzy bardzo chcieli go zamknąć. Po długiej walce z tymi wszystkimi ludźmi, Willi stracił matkę (zmarła na zawał w sądzie), swoje prostytutki i majątek. Ostatnią osobą, która przy nim została okazała się Cora, która najwidoczniej miała wyrzuty sumienia z powodu upadku Williego. Ostatecznie Willy stał się prawym człowiekiem i pożegnał się z przeszłością złego alfonsa.

Muzyka:
 1. Willie D.
 2. Willie Chase (instrumental)
 3. King Midas
 4. Willie Escapes (instrumental)
 5. Passion's Dilemma (instrumental)
 6. Keep on Movin' On
 7. Make It Right


 
Muzykę do filmu stworzył J.J. Johnson, który miał swój wkład podczas tworzenia ścieżki do "Across 110th Street".

Ciekawostki:
- scena głosowania podczas "zjazdu alfonsów" została sparodiowana w filmie "Black Dynamite"
- film był debiutem dla Roscoe Ormana, aktor zyskał popularność później gdy udzielał głosu Gordonowi zamieszkałego na ulicy Sezamkowej

FILM (w częściach)

6 komentarzy:

 1. obejrzałem dzisiaj, z miejsca film trafił do mojej czołówki blaxploitation. świetna kreacja alfonsa, wszystkie absurdalne kostiumy, bardzo urocza aktorka grająca pashen, no i ten główny motyw śpiewany przez marthę reeves z the vandellas

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej ho
  Fajnie, że ktoś w Polandzie zajął się tym tematem. Będę tu zaglądał regularnie.
  Podzro!

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny blog. Od dawna chciałam obejrzeć jakiś film z tego gatunku, ale jakoś nigdy się za to nie zabrałam. Poza tym z tego co wiem to chyba nie ma napisów do żadnego z tych filmów poza Blaculą? Czy może są do jakiś innych? Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tego co szukałem to faktycznie tylko do Blaculi są napisy, ja się czasami wspomagam angielskimi napisami ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za odpowiedź.
  Może już o tym wiesz, ale wspomnę. :) Ostatnio będąc w Empiku znalazłam różne zestawy malutkich magnesów na lodówkę z kultowymi filmami. W jakimś zestawie były 2 blaxploitation- jeden na pewno był z Coffy, drugiego niestety nie pamiętam. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiedziałem! Dzięki za informacje! :) Widziałem kiedyś te magnesy ale nie zauważyłem, że są z blaxploitation. Jadę dzisiaj do Empiku w takim razie ;)

  OdpowiedzUsuń