29 października 2012

10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest


Podsumowanie

W piątek zakończyła się 10. edycja festiwalu Tofifest. W tym roku w bloku poświęconym zjawiskom filmowym mogliśmy zobaczyć aż 6 filmów z gatunku blaxploitation.


Twarzą festiwalu była Pam Grier, którą dwukrotnie mogliśmy zobaczyć na ekranach w trakcie festiwalu. Przez cały czas festiwalu prowadzony był ranking publiczności. Z filmów blaxploitation najlepsze wyniki uzyskały filmy właśnie z udziałem Pam - "Foxy Brown" oraz "Coffy".


Każdy z widzów otrzymywał kartkę do zaznaczenie swojej oceny filmu. Jako fan kina blaxploitation moja ocena zazwyczaj padała na "Wybitny" jeszcze przed filmem ;) Wychodząc z filmy "Foxy Brown" gdy oddawałem kartkę z zaznaczoną najwyższą oceną dziewczynie z obsługi usłyszałem: "Poważnie? Wybitny?" ;) Taka sama sytuacja powtórzyła się po Sweetback'u tyle, że wtedy zaznaczyłem "Dobry" a mimo to i tak padło pytanie: "Poważnie? Dobry?" :)

Zdziwienie dziewczyny z obsługi kina pokazało mi, że kino blaxploitation nie było ulubionym gatunkiem odwiedzających kino :) Komentarze na widowni również rzadko były pozytywne. Chociaż czasem usłyszeć można było zainteresowanie i pytania typu: "A są jeszcze jakieś inne filmy tego typu?". Jest więc nadzieja na zainteresowanie tym kinem wśród większej widowni ;)

W trakcie festiwalu o blaxploitation można było trochę poczytać a także posłuchać w radiowej Czwórce :) www.polskieradio.pl

W ramach festiwalu odbyło się spotkanie m.in. z Krystyną Jandą, która została porównana do Pam Grier dzięki swojemu wkładowi w wizerunek kobiety w kinie.

To by było tyle w temacie kina blaxploitation na tegorocznym festiwalu Tofifest :) Słowa uznania dla organizatorów dzięki którym nurt ten choć na chwilę zagościł na ekranach :)
 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz