28 lutego 2011

Abby (1974)


Abby (1974)
reżyseria: William Girdler
scenariusz: William Girdler
muzyka: -
czas trwania: 89 min


"Abby" to kolejny horror z udziałem Williama Marshalla, znanego z roli Blaculi. Tym razem wciela się on w rolę pastora Garneta badającego afrykańskiego bożka. Główną postacią filmu jest Abby (Carol Speed), która zamienia się w potwora po tym jak zostaje opętana przez złego bożka, który wymknął się z tajemniczej drewnianej szkatułki, którą pastor Garnet otwiera podczas swojej ekspedycji po Afryce.

Szkatułka z duszą bożka
Abby stopniowo traci kontrolę nad sobą. Pierwsze oznaki opętania dostrzegamy gdy Abby kroi kurczaki (wg stereotypów ulubiona potrawa Afroamerykanów, zaraz po arbuzach...), wtedy to Abby rozcina sobie rękę. Po kolejnym incydencie rodzina zaczęła się niepokoić. Mąż Abby - Emmett (Terry Carter), dzwoni po swojego ojca - Garneta, by ten pomógł mu opanować Abby. Garnet czym prędzej przybywa do Stanów by zamknąć duszę złego bożka w szkatułce... Tymczasem Abby ucieka ze szpitala, rozpoczynają się poszukiwania. Emmett wraz z Garnetem oraz przyjacielem Abby natrafiają na jej ślad. Okazało się, że nasza opętana bohaterka zaspokaja swoje szatańskie żądze w jednym z klubów. Gdy Garnet dociera na miejsce rozpoczyna egzorcyzmy na Abby... Ostatecznie zły bożek zostaje pokonany a Abby wraca do siebie. 

Abby w akcji...
"Abby" to jeden z niewielu horrorów blaxploitation. To co łączy horrory z tego gatunku to jedno- bądź kilku-klatkowe prezentacje demonów (patrz zdjęcia wyżej). Taki sam zabieg wykorzystany był przy filmie "Disco Godfather".

Muzyka filmowa zawiera się raptem w trzech skromnych utworach co jak na film z gatunku blaxploitation jest dość rzadkie. Co więcej, ścieżka dźwiękowa nie została wydana jako soundtrack.

Muzyka:
  1. Will We Find Our Tomorrows (Patti Henderson)
  2. My Soul Is A Witness (Carol Speed)
  3. Gone Woman (Gentre Griffin)

Ciekawostki:
- w roli mamy Abby wystąpiła Juanita Moore, znana z roli również mamy w filmie "The Mack"
- piosenka śpiewana w kościele przez Carol Speed "Is Your Soul A Witness?" została napisana przez nią samą
- wytwórnia Warner Bros oskarżyła American International o zżynanie z filmu "Egzorcysta" z 1973

Film (w częściach)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz